Buxgalteriya hisobi va moliyaviy hisobot boʻyicha qonun loyihasi muhokama etildi
Joriy yilning 2-iyun kuni Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirish, soliq va bojxona maʼmuriyatchiligini takomillashtirish hamda fiskal tahlillar institutida “Buxgalteriya hisobi va moliyaviy hisobot toʻgʻrisida”gi Qonun loyihasi yuzasidan ekspertlik muhokamasi tashkil etildi.
Uchrashuvda buxgalteriya hisobi, moliyaviy hisobot, audit, soliqqa tortish, buxgalteriya xizmatlari autsorsingi hamda professional taʼlim sohasi ekspertlari ishtirok etib, qonun loyihasining konseptual asoslari, buxgalteriya hisobi va moliyaviy hisobot oʻrtasidagi farqlar, moliyaviy hisobotning shaffofligi va ishonchliligini taʼminlash masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Muhokama davomida moliyaviy hisobotni faqat fiskal maqsadlar bilan cheklab qoʻymaslik, uni investorlar, kreditorlar, aksiyadorlar va boshqa manfaatdor foydalanuvchilar uchun ishonchli axborot manbai sifatida shakllantirish, shuningdek buxgalteriya xizmatlarini autsorsing asosida yuritish va professional buxgalter maqomiga oid normalarni takomillashtirish yuzasidan takliflar bildirildi.
Tadbir yakunida ekspertlar tomonidan bildirilgan fikr-mulohazalar va amaliy takliflarni umumlashtirish hamda ularni qonun loyihasini yanada takomillashtirish jarayonida inobatga olish maqsadga muvofiqligi taʼkidlandi.

Обсуждён проект Закона «О бухгалтерском учёте и финансовой отчётности»
2 июля 2026 года в Институте сокращения доли теневой экономики, совершенствования налогового и таможенного администрирования, фискального анализа при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан состоялось экспертное обсуждение проекта Закона «О бухгалтерском учёте и финансовой отчётности».
В мероприятии приняли участие эксперты в области бухгалтерского учёта, финансовой отчётности, аудита, налогообложения, аутсорсинга бухгалтерских услуг и профессионального образования. В ходе встречи были рассмотрены концептуальные основы законопроекта, обсуждены различия между бухгалтерским учётом и финансовой отчётностью, а также вопросы обеспечения прозрачности и достоверности финансовой отчётности.
В ходе дискуссии участники подчеркнули необходимость не ограничивать финансовую отчётность исключительно фискальными целями, а формировать её как надёжный источник информации для инвесторов, кредиторов, акционеров и других заинтересованных пользователей. Также были высказаны предложения по совершенствованию норм, регулирующих ведение бухгалтерского учёта на основе аутсорсинга и правовой статус профессионального бухгалтера.
По итогам мероприятия была отмечена целесообразность обобщения высказанных экспертами мнений и практических предложений с целью их учёта в процессе дальнейшего совершенствования законопроекта.