Fintech va soliq: birgalikda yangi yechimlar izlaymiz
3-iyul kuni O'zbekiston Fintech Assotsiatsiyasi hamda Yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirish, soliq va bojxona ma'muriyatini takomillashtirish hamda fiskal tahlillar instituti birgalikda davra suhbati o'tkazdi. Ushbu tadbir fintech sohasi va davlat organlari o'rtasidagi muloqotni kuchaytirish, mavjud muammolarni birgalikda hal etish maqsadida tashkil etildi.
Suhbat davomida bir qator dolzarb masalalar ko'rib chiqildi. Xususan, naqdsiz to'lovlar va elektron cheklar fiskalizatsiyasi, to'lov agregatorlari hamda marketpleyslar faoliyatidagi muammolar, BNPL xizmatini tartibga solish, mas'uliyatli kreditlash tamoyillarini ishlab chiqish, shuningdek soliq ma'muriyatini takomillashtirish va fintech bozori bilan davlat organlari o'rtasidagi hamkorlik mexanizmlari muhokama qilindi.
Davra suhbati bir qator muhim natijalarga erishish bilan yakunlandi. Jumladan, fintech kompaniyalari, banklar, to'lov tashkilotlari va davlat organlari ishtirokidagi doimiy ishchi guruh tashkil etiladi, hamkorlikning 5 ta ustuvor yo'nalishi tasdiqlanadi, raqamli to'lovlar fiskalizatsiyasini takomillashtirish bo'yicha yo'l xaritasi ishlab chiqiladi hamda BNPL xizmatini tartibga solish bo'yicha tavsiyalar va tarmoq Etika kodeksi tayyorlanadi.
Tadbirda ATMOS, TBC Uzbekistan, ALIF, UZUM va Solutions Lab kompaniyalari vakillari, shuningdek O'zbekiston Fintech Assotsiatsiyasi rahbariyati faol ishtirok etdi. Tadbir yakunida tomonlar o'rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.

Финтех и налогообложение: совместный поиск новых решений
3 июля Ассоциация Fintech Узбекистана и Институт сокращения доли теневой экономики, совершенствования налогового и таможенного администрирования, фискального анализа при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан совместно провели круглый стол. Мероприятие было организовано с целью укрепления диалога между финтех-сектором и государственными органами, а также совместного поиска решений существующих проблем.
В ходе встречи был рассмотрен ряд актуальных вопросов, в частности фискализация безналичных платежей и электронных чеков, проблемы деятельности платежных агрегаторов и маркетплейсов, регулирование сервиса BNPL (Buy Now, Pay Later), разработка принципов ответственного кредитования, а также совершенствование налогового администрирования и механизмов взаимодействия между государственными органами и участниками финтех-рынка.
По итогам круглого стола был достигнут ряд важных договоренностей. В частности, будет создана постоянная рабочая группа с участием финтех-компаний, банков, платежных организаций и государственных органов, утверждены пять приоритетных направлений сотрудничества, разработана дорожная карта по совершенствованию фискализации цифровых платежей, а также подготовлены рекомендации по регулированию сервиса BNPL и отраслевой Кодекс этики.
В мероприятии приняли активное участие представители компаний ATMOS, TBC Uzbekistan, ALIF, UZUM и Solutions Lab, а также руководство Ассоциации Fintech Узбекистана. По итогам встречи стороны подписали Меморандум о сотрудничестве.