O‘zbekiston Gruziyaning QQSni avtomatlashtirilgan qaytarish tajribasini o‘rganmoqda
2026-yil 21–25-iyul kunlari Gruziyaning Tbilisi shahrida O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasining QQSni avtomatlashtirilgan qaytarish, soliq xavflarini raqamli baholash hamda qaror qabul qilish jarayonlarini avtomatlashtirish bo‘yicha Gruziya tajribasini o‘rganishga bag‘ishlangan xizmat safari bo‘lib o‘tmoqda.
Delegatsiya tarkibidan Soliq qo‘mitasi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Fiskal tahlillar instituti vakillari o‘rin olgan.
Mazkur tashrif O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 26-maydagi PF–100-son Farmoni ijrosini ta’minlash doirasida tashkil etilgan bo‘lib, unda elektron hisobvaraq-fakturalar va soliq hisobotlarini real vaqt rejimida xavflarni baholash asosida QQSning manfiy farqini avtomatik qoplash mexanizmini joriy etish nazarda tutilgan.
Gruziya Moliya vazirligi huzuridagi Daromadlar xizmati mutaxassislari bilan uchrashuvlar davomida ishtirokchilar QQSni avtomatlashtirilgan qaytarish amaliyoti hamda soliq ma’murchiligi sohasidagi zamonaviy raqamli yechimlar bilan tanishmoqda.
Mazkur tashrif davomida orttirilgan tajriba O‘zbekistonda QQSni qaytarish mexanizmlarini yanada takomillashtirish hamda raqamli soliq ma’murchiligini rivojlantirishda qo‘llaniladi.

Узбекистан изучает опыт Грузии по автоматизированному возврату НДС
С 21 по 25 июля 2026 года в Тбилиси проходит рабочий визит делегации Республики Узбекистан, посвящённый изучению опыта Грузии в сфере автоматизированного возврата НДС, цифровой оценки налоговых рисков и автоматизации процессов принятия решений.
В состав делегации вошли представители Налогового комитета, Министерства экономики и финансов, а также Института фискального анализа.
Визит организован в рамках реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2026 года № ПФ-100, предусматривающего внедрение механизма автоматического возмещения отрицательной разницы по НДС на основе оценки рисков электронных счетов-фактур и налоговой отчётности в режиме реального времени.
В ходе встреч со специалистами Службы доходов при Министерстве финансов Грузии участники знакомятся с практикой автоматизированного возврата НДС и современными цифровыми решениями в сфере налогового администрирования.
Полученный опыт будет использован для дальнейшего совершенствования механизмов возврата НДС и развития цифрового налогового администрирования в Узбекистане.