XVJ ekspertlari bilan ekspertlar muloqoti: Institutda soliq siyosatining dolzarb yo‘nalishlari muhokama qilindi
2026-yil 21-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirish, soliq va bojxona ma’murchiligini takomillashtirish hamda fiskal tahlillar institutida Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) ekspertlari — Wen Jean-Francois, Jawad Shah va William McCluskey bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv XVJ ekspertlarining 2026-yil 21–31-iyul kunlari O‘zbekistonga amalga oshirayotgan tashrifi doirasida tashkil etilib, soliq tizimini yanada takomillashtirish masalalari bo‘yicha mazmunli ekspertlar muloqoti uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qildi.
Muhokama qilingan asosiy yo‘nalishlardan biri iqtisodiyotning transformatsiyasi sharoitida tobora dolzarb ahamiyat kasb etayotgan raqamli platformalarni soliqqa tortish bo‘ldi.
Shuningdek, Institut vakillari XVJ ekspertlarini soliq siyosati sohasida olib borilayotgan ilmiy-tahliliy tadqiqotlar hamda ushbu yo‘nalishlarda amaliy takliflar ishlab chiqish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirdilar. Muloqot davomida soliq tizimi samaradorligini oshirishga qaratilgan qarorlarni ishlab chiqishda zamonaviy tahliliy vositalar va ilg‘or xalqaro tajribalarni yanada kengroq qo‘llash imkoniyatlari muhokama qilindi.

Экспертный диалог с МВФ: в Институте обсудили актуальные направления налоговой политики
21 июля 2026 года в Институте по сокращению доли теневой экономики, совершенствованию налогового и таможенного администрирования и фискального анализа при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан состоялась встреча с экспертами Международного валютного фонда (МВФ) — Wen Jean-Francois, Jawad Shah и William McCluskey.
Встреча прошла в рамках визита экспертов МВФ в Узбекистан с 21 по 31 июля 2026 года и стала площадкой для содержательного экспертного диалога по вопросам дальнейшего развития налоговой системы.
Одним из обсуждаемых вопросов было направление, которое приобретает особое значение в условиях трансформации экономики - налогообложение цифровых платформ.
Представители Института также ознакомили экспертов МВФ с проводимыми научно-аналитическими исследованиями и работой по подготовке предложений в сфере налоговой политики. В ходе дискуссии были рассмотрены возможности более широкого применения современных аналитических инструментов и международных практик при выработке решений, направленных на повышение эффективности налоговой системы.