XVJ ekspertlari bilan ekspertlar muloqoti: Institutda soliq siyosatining dolzarb yo‘nalishlari muhokama qilindi
2026-yil 21-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirish, soliq va bojxona ma’murchiligini takomillashtirish hamda fiskal tahlillar institutida Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) ekspertlari — Wen Jean-Francois, Jawad Shah va William McCluskey bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv XVJ ekspertlarining 2026-yil 21–31-iyul kunlari O‘zbekistonga amalga oshirayotgan tashrifi doirasida tashkil etilib, soliq tizimini yanada takomillashtirish masalalari bo‘yicha mazmunli ekspertlar muloqoti uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qildi.
Muhokama qilingan asosiy yo‘nalishlardan biri iqtisodiyotning transformatsiyasi sharoitida tobora dolzarb ahamiyat kasb etayotgan raqamli platformalarni soliqqa tortish bo‘ldi.
Shuningdek, Institut vakillari XVJ ekspertlarini soliq siyosati sohasida olib borilayotgan ilmiy-tahliliy tadqiqotlar hamda ushbu yo‘nalishlarda amaliy takliflar ishlab chiqish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirdilar. Muloqot davomida soliq tizimi samaradorligini oshirishga qaratilgan qarorlarni ishlab chiqishda zamonaviy tahliliy vositalar va ilg‘or xalqaro tajribalarni yanada kengroq qo‘llash imkoniyatlari muhokama qilindi.

Expert dialogue with the IMF: Institute discusses key priorities in tax policy
On 21 July 2026, the Institute for Reducing the Shadow Economy, Improving Tax and Customs Administration, and Fiscal Analysis under the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan hosted a meeting with experts from the International Monetary Fund (IMF) — Wen Jean-Francois, Jawad Shah, and William McCluskey.
The meeting was held as part of the IMF experts' mission to Uzbekistan from 21 to 31 July 2026 and served as a platform for a substantive expert dialogue on the further development of the tax system.
One of the key topics discussed was the taxation of digital platforms, an area that is becoming increasingly important in the context of economic transformation.
Representatives of the Institute also introduced the IMF experts to the Institute's ongoing analytical research and policy work aimed at developing proposals in the fields of tax policy. During the discussion, the participants explored opportunities to expand the use of modern analytical tools and international best practices in designing policies to improve the efficiency of Uzbekistan's tax system.