Toshkentda ekspertlar va OAV vakillari ishtirokida “Fiskal muloqot” bo‘lib o‘tdi
2026-yil 30-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirish, soliq va bojxona ma’murchiligini takomillashtirish hamda fiskal tahlillar institutida davlat boshqaruvi organlari, ilmiy va ekspertlar hamjamiyati hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokida navbatdagi “Fiskal muloqot” tashkil etildi.
Tadbir doirasida Institut mutaxassislari soliq va bojxona imtiyozlari bo‘yicha dastlabki tahlil natijalari hamda soliq-budjet siyosatini takomillashtirish yuzasidan ishlab chiqilgan takliflarni taqdim etdilar.
1. Soliq xarajatlari va imtiyozlar samaradorligi
Institut ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda soliq va bojxona imtiyozlarining umumiy hajmi 178,2 trln so‘mni tashkil etib, bu 2024-yilga (135,8 trln so‘m) nisbatan 31,2 foizga ko‘pdir. Mazkur imtiyozlarning asosiy qismi qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) hissasiga to‘g‘ri kelib, 114,6 trln so‘m yoki jami imtiyozlarning 64 foizini tashkil etadi.
Muhokamaning asosiy mavzularidan biri “soliq imtiyozi” va “soliq xarajati” tushunchalarini farqlash masalasi bo‘ldi. Ta’kidlanganidek, iqtisodiy mazmuniga ko‘ra har bir soliq imtiyozi ham soliq xarajati hisoblanmaydi, chunki ularning bir qismi soliq tizimining bazaviy (etalon) arxitekturasiga kiradi.
Institut bahosiga ko‘ra, QQS bo‘yicha e’lon qilingan imtiyozlarning qariyb 85 foizi (eksportga nisbatan nol stavka qo‘llanilishi, moliyaviy va sug‘urta xizmatlarining QQSdan ozod etilishi va boshqalar) soliq tizimining bazaviy tuzilmasiga tegishli bo‘lib, qat’iy ma’noda soliq xarajatlari hisoblanmaydi.
Ishtirokchilar soliq xarajatlarini tizimli hisobga olish soliq tizimi orqali qayta taqsimlanayotgan resurslarning haqiqiy hajmini aniqlash, shuningdek, kutilgan iqtisodiy, fiskal yoki ijtimoiy samara bermayotgan imtiyozlarni qayta ko‘rib chiqish imkonini berishini ta’kidladilar.
Institut imtiyozlarning iqtisodiy o‘sish, bandlik va hududlarni rivojlantirishga ta’sirini hisobga olgan holda ularning samaradorligini baholash metodologiyasini ishlab chiqmoqda. Shuningdek, bojxona bojlari bo‘yicha imtiyozlarni faqat Bojxona kodeksi orqali joriy etish va o‘zgartirish taklif etildi. Bu bojxona-tarif siyosatining barqarorligi va shaffofligini oshirishga xizmat qiladi.
2. Soliq-budjet siyosatini takomillashtirish
Institut yer solig‘i va aksiz solig‘ining qat’iy stavkalarini mutlaq miqdorda uch yil oldindan belgilash taklifini taqdim etdi.
Shuningdek, o‘rta muddatli istiqbolda jismoniy shaxslarning daromad solig‘i bo‘yicha progressiv stavkalar tizimiga bosqichma-bosqich o‘tish, passiv (investitsion) daromadlar uchun pasaytirilgan stavkani qo‘llash, ayrim toifadagi soliq to‘lovchilar uchun foyda solig‘ining oshirilgan 20 foizlik stavkasini 15 foizgacha pasaytirish orqali uni yagona stavkaga yaqinlashtirish, shuningdek, yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarni soliqqa tortish tartibini uyg‘unlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Mutaxassislar hisob-kitoblariga ko‘ra, QQSni qaytarish jarayonlarini avtomatlashtirish, soliq nazoratini yuqori xavf darajasiga ega soliq to‘lovchilarga qaratish hamda soliq to‘lovchilarning ishonchini mustahkamlash orqali QQSning C-samaradorligini 57 foizdan maqsadli 63 foiz darajasigacha oshirish va davlat budjetiga har yili 5 trln so‘mgacha qo‘shimcha tushumlarni ta’minlash mumkin.
Shuningdek, moliyaviy xizmatlar sohasidagi ayrim imtiyozlarni qayta ko‘rib chiqish hisobiga QQS bazasini kengaytirish imkoniyatlari ham muhokama qilindi.
Budjet siyosati doirasida davlat subsidiyalarining manzilliligini oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Ta’kidlanganidek, ayrim davlat qo‘llab-quvvatlash choralaridan, xususan, issiqlik ta’minoti va jamoat transporti sohalaridagi subsidiyalardan asosan poytaxt aholisi foydalanmoqda. Resurslarni yanada manzilli taqsimlash hududlarni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish, jumladan, qishloq joylarda brutto-shartnomalar amaliyotini kengaytirish hamda aholining transport harakatchanligini oshirish imkonini beradi.
2026-yilda 23 trln so‘m miqdorida Pensiya jamg‘armasiga ajratilishi rejalashtirilgan transfert norasmiy bandlikning yuqori darajasi va kelgusidagi pensiya miqdorining to‘langan ijtimoiy soliq bilan yetarli darajada bog‘lanmaganligi nuqtai nazaridan ko‘rib chiqildi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, oyiga 2 mln so‘m ish haqi oluvchi 1 million nafar xodimning mehnat faoliyati rasmiylashtirilsa, Pensiya jamg‘armasi daromadlari sezilarli oshadi va Davlat budjetidan ajratiladigan transfetlar qisqaradi. Natijada bo‘shaydigan mablag‘lar hajmi deyarli 100 ta maktab qurilishi qiymatiga teng bo‘lishi mumkin.
Bundan tashqari, eng kam ish haqi tizimini takomillashtirish, xususan, soatbay eng kam ish haqini joriy etish, shuningdek, norasmiy bandlik darajasi yuqori bo‘lgan tarmoqlarda tarmoq kesimida eng kam ish haqini oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Mazkur chora-tadbirlar xodimlarning mehnat huquqlarini yanada samarali himoya qilishga xizmat qilishi qayd etildi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar soliq imtiyozlari monitoringini davom ettirish hamda ularning samaradorligini baholash metodologiyasini birgalikda ishlab chiqish zarurligini ta’kidladilar.
Institut direktori “Fiskal muloqot” kelgusida ham muntazam ravishda o‘tkazilib, tadbirkorlar va ekspertlar hamjamiyati takliflari asosida shakllantiriladigan ochiq ekspertlar platformasi sifatida faoliyat yuritishini qayd etdi.

В Ташкенте состоялся «Фискальный диалог» с экспертами и представителями СМИ
30 июля 2026 года в Институте сокращения доли теневой экономики, совершенствования налогового и таможенного администрирования и фискального анализа состоялся «Фискальный диалог» с участием представителей органов государственного управления, научного и экспертного сообщества, а также средств массовой информации.
В рамках мероприятия сотрудники Института представили результаты предварительного анализа налоговых и таможенных льгот и предложения по совершенствованию налогово-бюджетной политики.
1. Налоговые расходы и эффективность льгот
По данным Института, совокупный объём налоговых и таможенных льгот в 2025 году составил 178,2 трлн сум, что на 31,2 % больше, чем в 2024 году (135,8 трлн сум). Основная часть указанных льгот приходится на НДС, что составляет 114,6 трлн сум, или 64 % от общего объёма льгот.
Одной из ключевых тем стало разграничение понятий «налоговая льгота» и «налоговый расход». Было отмечено, что не каждая льгота по своей экономической сути является налоговым расходом, поскольку часть из них относится к базовой (эталонной) конструкции налога. По оценке Института, около 85% заявленных льгот по НДС (нулевая ставка на экспорт, освобождение финансовых и страховых услуг и др.) относится к архитектуре налога и не является налоговым расходом в строгом смысле.
Участники отметили, что системный учёт налоговых расходов необходим для определения реального объёма ресурсов, перераспределяемых через налоговую систему, и пересмотра льгот, не обеспечивающих ожидаемой экономической, фискальной или социальной отдачи. Институт готовит предложения по оценке эффективности льгот с учётом их влияния на экономический рост, занятость и развитие территорий. Предложено также предоставлять и изменять льготы по таможенным пошлинам исключительно через Таможенный кодекс, что повысит предсказуемость и прозрачность таможенно-тарифной политики.
2. Совершенствование налогово-бюджетной политики
Институт представил предложение устанавливать фиксированные ставки земельного и акцизного налогов в абсолютном выражении на три года вперёд. Обсуждались переход в среднесрочной перспективе к прогрессивной шкале налога на доходы физических лиц, применение пониженной ставки к пассивным (инвестиционным) доходам, унификация ставки налога на прибыль путём снижения повышенной ставки для отдельных категорий с 20 до 15%, а также сближение порядка налогообложения индивидуальных предпринимателей и самозанятых лиц.
По оценке специалистов, автоматизация возврата НДС, концентрация налогового контроля на плательщиках с высоким уровнем риска и укрепление доверия налогоплательщиков могут повысить C-эффективность НДС (показатель эффективности взимания налога) с 57% до целевого уровня около 63% и обеспечить около 5 трлн сум дополнительных поступлений в бюджет. Рассматривалась также возможность расширения налоговой базы по НДС за счёт пересмотра отдельных льгот в сфере финансовых услуг.
В бюджетной политике акцент сделан на повышении адресности субсидий. Отмечено, что отдельные виды государственной поддержки, в частности в сферах теплоснабжения и общественного транспорта, преимущественно концентрируются в столице. Более адресное распределение ресурсов позволит усилить поддержку регионов, в частности, расширить применение брутто-контрактов в сельской местности и повысить мобильность населения.
Трансферт в Пенсионный фонд в размере 23 трлн сум в 2026 году был рассмотрен в связи с высокой неформальной занятостью и недостаточной зависимостью будущей пенсии от уплаченного социального налога. По расчетам, формализация 1 млн работников с заработной платой 2 млн сум в месяц увеличит доходы фонда и позволит сократить трансферты из Государственного бюджета. Потенциально высвобождаемый объём средств сопоставим со стоимостью строительства почти 100 школ.
Кроме того, обсуждалась необходимость совершенствования системы МРОТ, в частности, введение почасовой минимальной заработной платы, а также возможность ее отраслевого повышения прежде всего в отраслях с высоким уровнем неформальной занятости, в целях усиления защиты трудовых прав работников.
По итогам мероприятия участники подчеркнули необходимость продолжения мониторинга налоговых льгот и совместной выработки методологии оценки их эффективности. Директор Института отметил, что «Фискальный диалог» будет проводиться на регулярной основе как открытая экспертная площадка, тематика которой будет формироваться с учётом предложений предпринимателей и экспертного сообщества.